BrowZinen avulla löydät erityisesti kirjaston kansainvälisiä elektronisia lehtiä, joten käytä englanninkielisiä hakusanoja. Kirjastoon tilattuja ja avoimesti verkossa olevia suomalaisia e-lehtiä voit etsiä niiden nimellä.
Laaja taloustieteen aineisto, joka sisältää tuhansia alan e-lehtiä, artikkeleita, tutkimuksia, raportteja sekä maa- ja yritystietoa.
ABI/INFORM™ database comprises ABI/INFORM Global, ABI/INFORM Trade and Industry, and ABI/INFORM Dateline. The database features thousands of full-text journals, dissertations, working papers, key business and economics periodicals such as the Economist, country-and industry-focused reports, and downloadable data.
Artikkeleita ja e-lehtiä kirjanpidon, laskentatoimen ja verotuksen aloilta sekä artikkeleita, e-lehtiä ja raportteja pankkialalle.
Accounting research database which provides access to top journals, reference reports, proceedings, dissertations and more. Articles, e-journals and market reports for financial services and banking.
Arton ja Journal.fi-palvelun kotimaisia artikkeleita voi hakea suoraan SEAMK-Finnan Kotimaiset artikkelit -haun kautta.
Arto on kotimaisten tieteellisten ja ammatillisten artikkelien viitetietokanta. Osa Arton artikkeleista on luettavissa elektronisena. Journal.fi sisältää suomalaisia tiedelehtiä ja niiden artikkeleita. Suurin osa lehdistä on avoimesti verkossa, mutta joissakin lehdissä artikkelit tulevat avoimesti saataville korkeintaan vuoden viiveellä.
Liike-elämän ja talousalan artikkeleita ja uutisia Aasiasta ja Euroopasta. Sisältää mm. lehdet The Economist, Fortune and European Business Journal.
This database provides information pertinent to the study of business and finance topics across Asia and Europe, including academic journals, newspapers, newswires, and magazines. Find information on companies, economies, markets, international trade, and overall business conditions and practices throughout these regions.
Tieteellisisiä aikakauslehtiä ja artikkeleita. Aihealueet: insinööritieteet, laskentatoimi, rahoitus ja taloustiede, liiketoiminta, johtaminen ja strategia, terveys- ja sosiaaliala, kirjasto- ja informaatiotieteet, markkinointi, logistiikka, laatu sekä matkailu- ja ravintola-ala.
Comprehensive, cross-disciplinary database which includes scholarly journals and articles. Subject areas: Engineering, Accounting, Finance and Economics, Business, Management and Strategy, Marketing, Operations, Logistics and Quality, Health and Social Care, Library & Information Sciences, Tourism and Hospitality Management.
Suomalaisia tiedelehtiä verkossa. Sivustolla on tällä hetkellä yli sata suomalaista tieteellistä lehteä ja vuosikirjaa.
HUOM! Jos haluat lukea Kuntoutus-lehden uusimpia numeroita, siirry e-lehteen SEAMK-Finnan kautta. Valitse linkiksi “Journal.fi Kirjautuminen SEAMKin sähköpostilla ja salasanalla (Haka) – Login with SEAMK email and password (Haka) – kaikki numerot – all issues.”
Artikkeleita ja aikakauslehtiä monilta eri tieteenaloilta.
Sage provides full text access to hundreds of journal titles. Subject areas include health sciences, life & biomedical sciences, material sciences & engineering and social sciences & humanities.
Tiedejatutkimus.fi -sivulle päivittyy automaattisesti mm. yliopistojen, ammattikorkeakoulujen ja tutkimuslaitosten julkaisuja ja tutkimusaineistoja. Tästä pääset julkaisuhakuun. Rajaa vasemman reunan valikoista esimerkiksi tieteenalalla, julkaisijalla tai tee haku hakusanalla.
Tutkimusartikkelin rakenneTutkimusartikkelit ovat keskeisiä tutkimustiedon lähteitä.
Tutkimusartikkeli (akateeminen artikkeli, tieteellinen artikkeli, scholarly / academic, scientific article) koostuu seuraavista osista:
Tutkimusartikkelin lukeminen kannattaa aloittaa silmäilemällä tiivistelmä (abstract), johdanto (introduction), tulokset (conclusions) ja johtopäätökset (implications). Kiinnitä huomiota myös julkaisuvuoteen sekä lehden nimeen, koska se kertoo, mihin laajempaan kontekstiin artikkeli liittyy. Teoriatausta (kirjallisuuskatsaus, literature review, previous research) auttaa tutustumaan kyseisen aiheen tutkimukseen ja lähdeluettelon avulla löydät muita aiheeseen liittyviä tutkimuksia. Artikkelia silmäilemällä selviävät myös tutkimusongelmien rajaukset ja käytetyt tutkimusmenetelmät.
Tutustustu tarkemmin tutkimusartikkelin lukemiseen seuraavien lähteiden avulla:
Tutkimusartikkelin lukeminen kannattaa aloittaa silmäilemällä tiivistelmä (abstract), johdanto (introduction), tulokset (conclusions) ja johtopäätökset (implications). Kiinnitä huomiota myös julkaisuvuoteen sekä lehden nimeen, koska se kertoo, mihin laajempaan kontekstiin artikkeli liittyy. Teoriatausta (kirjallisuuskatsaus, literature review, previous research) auttaa tutustumaan kyseisen aiheen tutkimukseen ja lähdeluettelon avulla löydät muita aiheeseen liittyviä tutkimuksia. Artikkelia silmäilemällä selviävät myös tutkimusongelmien rajaukset ja käytetyt tutkimusmenetelmät.
Tutustustu tarkemmin tutkimusartikkelin lukemiseen seuraavien lähteiden avulla:
Jufo-portaali on suomalaisen tiedeyhteisön asiantuntijapaneelien arvioihin perustuva
julkaisukanavien tasoluokitus. Luokitusta käytetään julkaisukanavien laadun arvioimiseen (tasot 0 - 3). Tarkemmat tasoluokitusten kuvaukset
Vertaisarvioituja tiedelehtiä ja niiden artikkeleita vapaasti verkossa.
Online directory that indexes and provides access to high quality, open access, peer-reviewed journals and articles.
